poniedziałek, 28 października 2013

Brownie z dynią, daktylami o orzeszkami laskowymi


Naszła mnie ogromna ochota na brownie, ale na takie wyjątkowo mokre i gliniaste. Mimo że to nie są pasujące do jedzenia przymiotniki, mnie takiego właśnie ciasta się zachciało. Mam wśród przepisów brownie z daktylami, które jest dosyć mokre, ale nadal mi było mało, więc wymyśliłam swój własny przepis na brownie. Do otrzymania żądanej wilgotności użyłam musu z dyni, który świetnie się w tej roli sprawdził, reszta dodatków zagrała równie dobrze i w ten sposób powstało ciasto z moich marzeń. Dla niedowiarków oświadczenie, to nie zakalec to zamierzona konsystencja :)

środa, 23 października 2013

Schab zapiekany w kapuście kiszonej


Sałatki są zdrowe i często się pojawiają na naszym stole, jednak od czasu do czasu trzeba zjeść coś co od sałatki jest bardzo dalekie. Właśnie takie potrzeby zaspokaja nam ten przepis, wszystko pięknie zasmażana, tłuściutkie i pyszne. Jest dużo kapusty, więc i dla zdrowia się coś znajdzie.
To takie danie z serii męskiego jedzenia, spokojnie ten schab można ustawić przy krupniokach, czy golonce i tak samo dobrze wpisuje się tu duże piwo.
Polecam !!

środa, 16 października 2013

Chleb Oli czyli prosty, mieszany chleb na bogato (na drożdżach)


Oczywiście, że dzisiaj będzie chleb. Jakby inaczej, przecież dzisiaj World Bread Day 2013, a każdy powód dobry, żeby w domu pojawił się własnoręcznie zrobiony chleb.
Czasami jakoś ciężko mi się zabrać do pieczenia chleba, wolę szybkie drożdżowe bułeczki, czy rogaliki, ale jak już upiekę to jestem z siebie dumna, to taki wyższy poziom kuchenny :)
Przepis, który Wam dziś podam jest bardzo prosty, wystarczy parę składników i dużo cierpliwości.
Piekłam go po raz pierwszy, ale z pewnością będę często powtarzać.
Za przepis dziękuję mojej uzdolnionej koleżance Oli B., która obdarowała mnie chlebem i przepisem, taką mam fajną koleżankę :)
Więc powtarzając za Olą podaję przepis na duży bochenek.

wtorek, 8 października 2013

Norweskie bułeczki cynamonowe


Przepisy na drożdżowe wypieki wiodą ostatnio prym na moim blogu, ale co ja poradzę, że drożdżowe są pyszne i w taką pogodę smakują najlepiej.
Zapach cynamonu, który wypełnił całe mieszkanie tak pobudził apetyt moich chłopaków, że blaszka skończyła się tak szybko, że ledwo zdążyłam zrobić jakieś zdjęcie.
Nawet moje wybredne dziecko było zachwycone, szczególnie nadzieniem cukrowo-cynamonowym.
Przepis bardzo przypadł mi do gustu, także za to, że składniki do zrobienia tych bułeczek mam zawsze w domu, więc nie odmawiam ich pieczenia nawet po 20 godzinie :)
Przepis pochodzi z książki 'Jak być domową boginią' Nigelli Lawson. Wszystkie moje zmiany ujęte są w przepisie, jak zwykle zmniejszyłam ilość cukru, bez straty dla smaku wypieku i uważajcie z czasem pieczenia, zmniejszyłam temperaturę, a i tak dosyć mocno bułeczki się spiekły.
Polecam z całą odpowiedzialnością.


Norweskie bułeczki cynamonowe

składniki:

ciasto:
  • 600g mąki pszennej, u mnie wyszło 700g
  • 100g cukru, dałam 75g
  • ½ łyżeczki soli
  • 45g świeżych drożdży, dałam 30g
  • 100g niesolonego masła
  • 400ml mleka
  • 2 jajka

wypełnienie:
  • 150g miękkiego masła
  • 150g cukru
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1 jajko, rozkłócone, do posmarowania

wykonanie:

W dużej misce wymieszać mąkę, cukier i sól. W innym naczyniu zrobić zaczyn, drożdże rozpuścić w odrobienie letniego mleka, dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki, wymieszać i odstawić na 10 minut. Gdy zaczyn już 'ruszy', dodać go do dużej miski z mąką.
Roztopić masło i wlać je, mieszając trzepaczką, do mleka z jajkami, a następnie zalać płynem sypkie składniki. Wymieszać, aż składniki się połączą, a następnie zagnieść ciasto ręcznie, przez około 10 minut, aż będzie gładkie i sprężyste. Uformować kulkę i umieścić w misce, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 45 minut, ciasto powinno podwoić objętość.
Gdy ciasto wyrośnie, przełożyć je na stolnicę wysypaną mąką i oddzielić 1/3 ciasta i rozwałkować je na prostokąt, takiej wielkości żeby wypełniło dno formy, (u mnie o wymiarach 35x 25cm, wyłożona papierem do pieczenia); będzie to spód bułeczek.
Rozwałkować resztę ciasta na prostokąt o wymiarach około 50cm x 25 cm.

Zmieszać składniki wypełnienia w małej misce i rozsmaruj masę na dużym prostokącie z ciasta, tak żeby pokryć całą powierzchnię. Zrolować krótszy bok ciasta tak, żeby powstała długa kiełbaska. Pokroić wałek na plastry o grubości 2 cm, by wyszło około 20 kawałków. Rozłożyć je rzędami w blasze, spiralnym bokiem do góry. Posmarować rozkłóconym jajkiem i odstawić na 15 minut do kolejnego wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzać do temperatury 230'C wg Nigelli, moim zdaniem 190'C w zupełności wystarczy.
Blachę wstawić do piekarnika i piec przez 20 minut, aż urosną i będą złocistobrązowe.

Studzić na kratce, najlepiej przenieść w całości łapiąc za rogi papieru.

Smakują cudnie. Z podanych ilości wychodzi około 20 bułeczek.


Smacznego!!

środa, 2 października 2013

Sernik dyniowy

Dzisiejszy sernik był bohaterem urodzinowego stołu, bardzo chwalonym i zjedzonym do ostatniego kawałka. Dodatek musu dyniowego okazał się rewelacyjny, smak dyni w serniku bardzo pozytywnie został odebrany. Nieskromnie dodam, że dla mnie to jeden z lepszych serników jakie jadłam. Sezon na dynie trwa długo, więc korzystajcie z przepisu bo warto. U mnie na pewno tej jesieni jeszcze zagości na stole.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin